Umění (ne)myslet
Tým lektorů a expertů z občanského sdružení Lietajúca ryba ve spolupráci s partnery z české organizace Proactive Network připravili interaktivní zážitkovou-vzdělávací výstavu o práci s informacemi a kritickém myšlení. Poprvé v České republice bude k vidění právě v Blansku. Vernisáž výstavy Umění (ne)myslet se uskuteční ve čtvrtek, 9. ledna 2025 v 17:00 hod. v Multimediálním sále Muzea Blanenska na zámku. Součástí vernisáže bude setkání s autory výstavy.
Odevšad se na nás valí tisíce informací. Denně se jimi prodíráme, zahlcují nás, ovlivňují a zároveň formují – mění. Každá informace, kterou náš mozek přijme, se stává součástí našeho nového JÁ. K informacím bychom právě proto měli přistupovat jako k jídlu: měli bychom rozumět jejich složení, kontrolovat, odkud pocházejí, kdo nám je připravuje a servíruje a zároveň by mělo být našim cílem servírovat je zodpovědně našemu okolí!
Návod JAK NA TO nabízí právě tato netradiční interaktivní výstava. Zveme vás „dotknout se“ originálních interaktivních objektů, skrze které se můžete naučit, jak se neztratit ve zrádném labyrintu informací nebo jak nepodlehnout manipulaci. Prožijete intenzivní pocit informačního zahlcení a naučíte se pracovat s informacemi a třídit je. Odhalíte nástroje manipulace v podobě kognitivních zkreslení, argumentačních, mediálních či statistických faulů a přiučíte se zručnostem kritického myšlení a mediální gramotnosti. Koncepce výstavy Umění (ne)myslet vychází z metod zážitkového vzdělávání, které je postavené na zážitku – osobním prožívaní a následné reflexi, tedy zpětným ohlédnutím se za tím, co se událo. Další fází tohoto vzdělávání představuje vyvození teorie o jednotlivých tématech, a nakonec dochází k přenesení teoretických poznatků do praxe.
Výstava bude přístupná pro školy a veřejnost zdarma v otevírací době muzea a potrvá do 22. 2. 2025. Školy a větší skupiny se můžou objednat na prohlídku také mimo otevírací dobu telefonicky na čísle 725 952592 nebo e-mailem na adrese info@muzeum-blanenska.cz případně na vzdelavani@muzeum-blanenska.cz.
Vokální oktet OctOpus Vocalis letos slaví 10 let od svého založení. Většina jeho členů se však zpěvu společně věnuje již od dětských let, kdy se setkali v brněnském dětském sboru Kantiléna. Od té doby spolupracovali na mnoha projektech, ať již v rámci větších hudebních těles, komorních ansámblů či sólových vystoupení.
Rozhodnutí zpívat v sólově obsazeném ansámblu pramení vedle chuti sdílet s publikem radost z vokální hudby především z možnosti rozšířit svůj repertoár o skladby komorního zaměření, případně experimentovat s kompozicemi, původně určenými pro větší obsazení. Ty v sólovém podání často získávají nový zvukový rozměr.
Stylově se soubor zaměřuje především na hudbu starších předklasických období a klasický repertoár 20. a 21. století a na hledání zajímavých tematických i hudebních souvislostí mezi těmito historicky vzdálenými póly. Na programu se objevují ale také skladby jiných období, soubor občas opustí rámec artificiální hudby směrem k lidové hudbě, swingu nebo jazzu.
Vedle skladeb a capella, které tvoří základ repertoáru, spolupracuje OctOpus Vocalis pravidelně s instrumentalisty různého stylového zaměření (Jan Čižmář, Marian Friedl, Plaisirs de Musique, Brno Contemporary Orchestra, František Nečas a další). V české premiéře soubor provedl cyklus polského skladatele Pawła Łukaszewského Responsoria Tenebrae (Velikonoční festival Brno, 2014) a podílel se na světové premiéře skladby Missa Brunensis brněnského autora Mária Buzziho (Brno Contemporary Orchestra, dir. Pavel Šnajdr, 2016). Ansámbl sdílí své interpretační zkušenosti na mezinárodních sborových setkáních a účastní se kurzů a workshopů (např. se členy The King Singers, 2015, 2019).
- Dana Toncrová, Lucie Kořínková – soprán
- Linda Nepivodová, Lucie Kořínková – alt
- Ivan Nepivoda, Jakub Herzan – tenor
- Vít Starka, Jan Faltýnek – bas